REYADA 2014

• 2014

• Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej organizuje liczne spotkania i imprezy kulturalne. Do „katalogu” imprez organizowanych przez, bibliotekę weszły  na stale spotkania autorskie.  Pisarzem którego, biblioteka miała zaszczyt  gościć, był Zdzisław Antolski. Antolski to postać  bardzo ciekawa  jest poetą, prozaikiem, felietonistą a nawet wydawcą. Podczas spotkania w czytelni kazimierskiej biblioteki  które, odbyło się w piątek 21 listopada o godzinie 10  autor któremu, towarzyszył syn Adam przedstawił swój, barwny  literacki życiorys. Pisarz zaczął swoje spotkanie od przedstawienia swoich młodych lat. Przywoływał swoje związki z Ponidziem, które trwają  pomimo upływu lat do dzisiaj. Pisarz opowiadał  jak będąc młodzieńcem,  oczytawszy się prozy radzieckiej zapragnął zostać geologiem. Na szczęście   młody człowiek zaczął uczęszczać do I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, gdzie dostał się pod literacką opiekę profesora Mijasa. Dzięki jego wsparciu, zadebiutował tomikiem wierszy „Bazar poetycki” w 1974 r. Następnie powstawały  kolejne tomiki „Samosąd”, „Sam w tłumie”, „Okolica Józefa”, „Sejsmograf”, „Walka stulecia”. W swoich utworach Zdzisław Antolski starał się przedstawić obszerną syntezę wsi polskiej, zapisać na kartach swoich książek, świat odchodzący w niebyt. Kto z nas pamięta o hrabim Potockim ratującym podworskie biblioteki? Która z obecnych osób na spotkaniu mogła wiedzieć, w jaki sposób w ostatnich latach PRL-u  dostarczano do Polski poezję Miłosza. Pisarz odpowiadał  na pytania -co powoduje  że człowiek  pisze,tworzy i czy autorowi jako twórcy można wszystko. Według Antolskiego poeta powinien być moralnym buntownikiem. Podczas całego spotkania pisarz, który obecnie pracuje nad kolejnym tomem opowiadań podkreślał związki człowieka z  przeszłością.  W trakcie spotkania syn pisarza Adam czytał wybrane wiersze: „Pińczów”, „Kasztanki”, „Zrzut dla Warszawy”, „Polityka”. Niejako honorowym gościem był pan Antoni Kocela, który słusznie podkreślił że Zdzisław Antolski zdobył liczne nagrody literackie. „O Świętokrzyską Lirę Poezji”, „O Czerwoną Różę”. W spotkaniu  zorganizowanym w dniu 21 listopada, wzięli udział uczniowie kazimierskiego LO, oraz uczniowie gimnazjum w Cieszkowach. Łącznie w spotkaniu wzięło udział 44 osoby.

tekst: Adam Bienias

Pod koniec listopada kazimierską bibliotekę odwiedził pisarz ,psycholog i krytyk literacki Robert Gong .Pan Gong jest autorem książek o tematyce psychologicznej i kryminalnej. W swoich pracach podejmuje również wątki autobiograficzne .W roku 2014 zdobył nagrodę Angelusa, za powieść „Kokainowa miłość”. Podczas spotkania ,które odbyło się tradycyjnie w czytelni kazimierskiej biblioteki Robert Gong opowiadał  uczestnikom spotkania o „procesie” powstawania  książek. Na przykładzie wybranych utworów i pisarzy Gong starał się pokazać jak wartościowa i ważna w  życiu człowieka jest literatura .  Podczas spotkania padały różne pytania. Czy można dzielić literaturę na złą i dobrą ? Czy można dzielić książki na lepsze lub gorsze, a jeśli tak to według jakiego kryterium ? Czy każda książka wnosi jakieś wartości do życia drugiego człowieka? Czy uczniowie gimnazjum mogą swobodnie rozmawiać o twórczości  Norwida ? Pisarz opowiadał jaki gatunek literatury wywarł największy wpływ na jego twórczość. Opowiadał o źródłach swojej inspiracji. Uczestnicy spotkania prosili również pisarza aby, polecił obecnym na sali gimnazjalistom konkretne lektury i twórców,  którzy piszą o problemach dorastającej młodzieży. Na te i na inne pytania ,które padły podczas spotkania w bibliotece próbowali odpowiedzieć Robert Gong wraz z uczestniczącymi w nim osobami. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kazimierskiego gimnazjum .W spotkaniu ,które odbyło się w poniedziałek  24 listopada wzięło udział 36 osób.

tekst: Adam Bienias

Kazimierza Wielka 24-11-2014

6 grudnia 2014 roku dzieci uczestniczące w spotkaniach grupy zabawowej "REYOWE SMYKI" w towarzystwie rodziców spotkały się w czytelni naszej bibliotekli z Mikołajem. Była to jedna z niewielu okazji kiedy jednocześnie gościły u nas dzieci z obydwu grup. Skorzystaliśmy więc z tej niepowytarzalnej okazji, aby sprawdzić ile łącznie "smyków" uczęszcza na zajęcia w sezonie jesienno-zimowym - i tak "doliczyliśmy się" 21 maluchów.

Wizycie Mikołaja towarzyszyły drobne upominki dla REYOWYCH SMYKÓW.

Dnia 15 grudnia 2014 roku o godzinie 14:00 odbyło się spotkanie, podczas którego dokonaliśmy oficjalnego przekazania książek dla bibliotek szkół partnerkich. W spotkaniu uczestniczyli: Brurmistrz Adam Bodzioch, Zastępca Burmistrza Łukasz Maderak, Monika Szaleniec (Dyrektor SSP Nr 1), Robert Głogowiecki (Dyrektor SSP Nr 3), Waldemar Kletschka (Dyrektor ZPSWR w Cudzynowicach) oraz bibliotekarze i nauczyciele, którzy bedą odpowiedzialni za przekazane szkołom zbiory.

Łącznie w ramach Priorytetu II Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych" wydano na zakup lektur oraz nowości wydawniczych kwotę: 20 000,00zł (15000,00zł w ramach dotacji Biblioteki Narodowej oraz 5000,00zł dotacja Gminy Kazimierza Wielka).

SSP Nr 1 - 408 książek

SSP Nr 3 -  480 książek